Możliwości plotera frezującego KIMLA zapewniają jego szerokie zastosowanie w wielu branżach. Specjalizujemy się głównie w obsłudze zleceń detalicznych, ale współpracujemy również z dużymi firmami. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, myśląc o nim kompleksowo: od projektu po postprodukcję. Nasi specjaliści chętnie posłużą radą i pomocą w całym procesie powstawania produktu.
Masz genialny pomysł, potrzebujesz coś wyciąć lub wygrawerować, ale nie wiesz gdzie i jak to zrobić?
Zapraszamy do współpracy! 🙂 | tosiewytnie@onimo.pl | +48 608 797 444
1. Na jakim sprzęcie pracujemy?
Posiadamy ploter frezujący KIMLA Black Bird, 3-osiowy.
2. Jaki jest maksymalny rozmiar wycinanego lub grawerowanego elementu?
Ploter może pracować w obszarze 2000 x 1500 x 200 mm.
3. Czym jest „grawer”, „cięcie” i „obróbka 3D”?
Warstwa CIĘCIE – Ploter wycina obrys elementu przesuwając się płynnie wzdłuż osi x i y, zagłębiając się w materiał na zadaną wcześniej głębokość
Warstwa GRAWER – Ploter nacina materiał na głębokość mniejszą niż grubość materiału. Szerokość nacięcia determinowana jest średnicą frezu.
Warstwa OBRÓBKA 3D – Ploter skrawa materiał do powierzchni 3D określonego w pliku.
4. Jak powinien być zapisany plik do produkcji?
Dokumentacja projektu powinna być wykonana w skali 1:1. W przypadku obiektów 2D projektu musi być przygotowany w formacie wektorowym, a obrys elementu musi zachować ciągłość linii. W przypadku projektów do wycięcia w 3D należy pamiętać, że frez porusza się w osiach x, y, z i nie ma możliwości obrotu głowicy. Projekt należy przygotować w taki sposób aby wykluczyć kolizję frezu z elementami projektu. Prefereowane formaty dla plików 2D to: *.dwg, *.dxf, *.ai, *.3dm, a dla plików 3D: *.3dm, *.obj, *.stp, *.stl. Należy pamiętać, że wszystkie elementy wycinane są za pomocą frezu, którego średnica wynosi od 0.3 mm do 10.00 mm i jest dobierana adekwatnie do rodzaju i grubości materiału oraz elementów do wycięcia. Średnica frezu determinuje minimalną szerokość nacięcia, a także średnicę zaokrąglenia przy wycinaniu kątów wklęsłych w obrysie kształtu. Po otrzymaniu pliku oraz wytycznych do wycięcia poinformujemy Cię o ewentualnych zmianach w kształcie spowodowanych doborem odpowiedniej średnicy frezu.
5. Jak przygotować tekst do cięcia?
Niezależnie od tego czy tekst jest grawerowany czy wycinane są obrysy liter czy cyfr, tekst powinien być przygotowany są jako wektor. W przeciwnym wypadku do projektu konieczne jest dołączenie biblioteki wykorzystanych fontów (ttf, otf, fon).
6. Gdzie należy umieścić wszelkie informacje pomocnicze nie przeznaczone do produkcji?
Obiekty pomocnicze (obrysy, opisy, wymiary, itp.), które nie są przeznaczone do cięcia lub grawerowania i mają jedynie funkcję informacyjną najlepiej tworzyć na osobnej warstwie koloru białego lub default, nie przeznaczonej do druku.
7. Czy możemy przygotować plik produkcyjny na podstawie wcześniejszych ustaleń oraz inspiracji?
Oferujemy także przygotowanie projektu dla klienta na podstawie wytycznych, odręcznych szkiców lub modelu. Koszt prac projektowych jest wyliczany indywidualnie, gdzie minimalna kwota to 30 zł netto.
8. Jakie informacje muszę dołączyć do zapytania prosząc o wycenę?
Do wstępnej wyceny poza samym plikiem projektu (lub jego szczegółowym opisem wraz ze szkicami w przypadku przygotowywania projektu przez nas) potrzebujemy dodatkowo następujących informacji:
– rodzaj materiału do obróbki oraz jego grubość,
– ilość sztuk,
– wszelkie istotne informacje dodatkowe istotne dla inwestora jak np. przeznaczenie projektu. Dodatkowe informacje pozwolą naszemu zespołowi dobrać odpowiednie parametry wykończenia oraz przedstawić ewentualne sugestie dotyczące przyjętych rozwiązań.
11. Jakie materiały są odpowiednie do frezowania?
Wycinamy w drewnie i tworzywach sztucznych (np. Corian, plexy, HIPS, PVC, PE).