Ploter laserowy Trotec stwarza szerokie spektrum możliwości i zastosowania w wielu branżach. Specjalizujemy się głównie w obsłudze zleceń detalicznych, ale współpracujemy również z dużymi firmami. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, myśląc o nim kompleksowo: od projektu po postprodukcję. Nasi specjaliści chętnie posłużą radą i pomocą w całym procesie powstawania produktu.
Masz genialny pomysł, potrzebujesz coś wyciąć lub wygrawerować, ale nie wiesz gdzie i jak to zrobić?
Zapraszamy do współpracy! 🙂 | tosiewytnie@onimo.pl | +48 608 797 444
1. Na jakim sprzęcie pracujemy?
Posiadamy ploter laserowy Trotec Speedy 100 w technologii CO2 o mocy lasera 60 Wat.
2. Jaki jest maksymalny rozmiar wycinanego lub grawerowanego elementu?
Nasz laser wycina elementy na polu roboczym 600 x 300 x 150 mm.
3. Czym jest “cięcie”, “nacinanie” i “grawer?
Warstwa CIĘCIE – to wycinanie wektorowe. Laser płynnie wycina poruszając się równocześnie w osi x i y według wyrysowanych kształtów ( podążając za kierunkiem wektora)
Warstwa GRAWER – powstaje przez odczyt rastrowy obrazka. Laser poruszając się w osi Y nadpala grawerowany materiał.
Warstwa NACIĘCIE – Istnieje również możliwość zrobienia graweru poprzez cięcie z użyciem dużo mniejszej mocy. Finalnie otrzymujemy cienką linię nacięcia.
4. Jak powinien być zapisany plik do produkcji?
Najlepiej gdy plik utworzony jest w formacie *.DWG (AutoCad 2014 lub niższa), *.DXF, Może być również podany w *.EPS, *.PSD, *.PDF. Projekt musi być wykonany w skali 1:1. Najlepiej w formacie wektorowym. Istnieje również możliwość przygotowania pliku przez naszych specjalistów z dostarczonych nam materiałów w formacie bitmapy (*.JPG, *.PNG, *.BMP, *.PDF, itp.) z rozdzielczością co najmniej 300 DPI.
5. Jak powinny być przygotowane poszczególne linie w pliku?
Kolorystyka podstawowa:
CIĘCIE – linią opisaną jako CIĘCIE na warstwie o grubości linii 0.001 mm (włosowa/hairline), lub w CAD 0.000 mm, w kolorze czerwonym
UWAGA : W przypadku precyzyjnych projektów, gdzie dokładność wymiarów ma duże znaczenie prosimy wziąć pod uwagę, że realna grubość linii cięcia laserem wynosi około 0.10 mm. Warto także unikać dublujących się linii, gdyż laser będzie wtedy dwa razy ciął to samo miejsce. W efekcie krawędź cięcia będzie grubsza i bardziej przypalona, a koszt wykonania wyższy.
GRAWER linią opisaną jako grawer (raster – wybieranie powierzchni) lub nacięcie (wektor – cienka nacinana linia) na warstwie, w kolorze czarnym (#000000 lub 0,0,0). Grubość linii w opcji nacinania taka sama jak w przypadku klasycznego cięcia (0.001 lub w CAD 0.00mm)
Kolorystyka rozszerzona:
W pewnych sytuacjach może być potrzebne cięcie lub grawerowanie z różnymi ustawieniami na tym samym materiale. Na przykład: część grawerunków może być płytka, a część głęboka. Lub też część elementów ma być wycięta całkowicie ale część tylko nacięta na pewną głębokość. W takim przypadku trzeba zastosować osobną warstwę dla każdego parametru i rozróżnić parametry kolorami oraz nazwać je zależnie od oczekiwanego rezultatu wg danych z poniższej tabeli:
6. Jak przygotować tekst do cięcia obrysów, a jak do grawerowania pełnego?
Niezależnie od oczekiwanego rezultatu lepiej gdy obiekty tekstowe przygotowane są jako wektor. To znaczy, że powinny być zamienione na krzywe. W przeciwnym wypadku do projektu konieczne jest dołączenie biblioteki wykorzystanych fontów (ttf, otf, fon).
7. Jakim kolorem rysować wszelkie informacje pomocnicze nie przeznaczone do produkcji?
Obiekty pomocnicze (obrysy, opisy, wymiary, itp.), które nie są przeznaczone do cięcia lub grawerowania i mają jedynie funkcję informacyjną najlepiej tworzyć na osobnej warstwie koloru białego lub default, nie przeznaczonej do druku.
8. Jak przygotować zdjęcie lub bitmapę do produkcji?
Zdjęcie lub grafika bitmapowa musi mieć duży kontrast, czyli jak najmniej dużych powierzchni o mało zróżnicowanych jasnościach. Przygotowana w skali 1:1 oraz rozdzielczości minimum 300 dpi. Dodatkowo zdjęcie powinno mieć białe, przezroczyste lub jednolite tło. Jeśli zdjęcie spełnia ten warunek przygotujemy pliku do produkcji, a cena usługi zostanie doliczona do zamówienia. W tym proces w specjalny sposób przetwarzamy zdjęcie w zbiór większych lub mniejszych kropek, które po wygrawerowaniu laserem w dużej rozdzielczości dają efekt zdjęcia. Warto jednak zaznaczyć, że efekt finalny zależy w dużej mierze od samego zdjęcia oraz od rodzaju materiału, na którym jest ono grawerowane. Możemy również przygotować plik przeznaczony do cięcia z bitmapy czyli np. ze skanu odręcznego rysunku. Skan lub zdjęcie powinno być w rozdzielczości 300 dpi oraz zawierać dokładny opis żądanego efektu.
9. Czy możemy przygotować plik produkcyjny na podstawie wcześniejszych ustaleń oraz inspiracji?
Oferujemy także przygotowanie projektu dla klienta na podstawie wytycznych, odręcznych szkiców lub modelu. Koszt prac projektowych jest wyliczany indywidualnie, gdzie minimalna kwota to 30 zł netto.
10. Jakie informacje muszę dołączyć do zapytania prosząc o wycenę?
Do wstępnej wyceny poza samym plikiem projektu (lub jego szczegółowym opisem wraz ze szkicami w przypadku przygotowywania projektu przez nas) potrzebujemy dodatkowo następujących informacji:
– rodzaj materiału do obróbki oraz jego grubość,
– ilość sztuk,
– wszelkie istotne informacje dodatkowe istotne dla inwestora jak np. przeznaczenie projektu. Dodatkowe informacje pozwolą naszemu zespołowi dobrać odpowiednie parametry wykończenia oraz przedstawić ewentualne sugestie dotyczące przyjętych rozwiązań.
11. Jakie materiały są odpowiednie do obróbki laserowej?
Do obróbki laserowej możemy użyć wielu różnych materiałów. Zebraliśmy je w poniższej tabeli: